https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

st. wykł. Adam Żółkoś

a.zolkos@amfn.pl

pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, absolwent Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej oraz Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy (klasa fortepianu) oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (kompozycja, aranżacja).
Podczas studiów został podwójnym laureatem: II Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu 1976 – I nagroda i Grand Prix (drugiej nie przyznano, 2 trzecie ex aequo) oraz II nagrody w Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1977r). Po sukcesach konkursowych nagrał solową płytę, która ukazała się w 1977r. „Calisia”- wyd. Poljazz. W latach 1977-1980 uczestniczył w międzynarodowych i krajowych festiwalach jazzowych – recitale fortepianowe na: Międzynarodowym Festiwalu „Jazz Jamboree” (1977r), Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1977r). Od roku 1978, kontynuując swoją działalność artystyczną grał w zespołach: Royal Rag Jazz Band oraz grupie Czesława Niemena, z którą odbył w 1978r zagraniczne tournee m.in. po NRD (obecnie RFN), Czechach, Słowacji.
W latach 1980-1983 podjął współpracę z poznańską orkiestrą radiową pod dyr. Z. Górnego, z którą zrealizował szereg autorskich nagrań instrumentalnych oraz wokalnych (dedykowanych J. Zagdańskiej), emitowanych z powodzeniem w Polskim Radiu pr. I, III i TVP (telewizyjne listy przebojów, programy rozrywkowe). Od 1983-1985 związał się z warszawskimi Zjednoczonymi Przedsiębiorstwami Rozrywkowymi ZPR oraz big bandem Big Warsaw Band. Efektem tej współpracy był m. in. udział w: Międzynarodowym Festiwalu Bratysławska Lira (1984), Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Istambule z Big Warsaw Band (Turcja- 1984). W 1985r. i 1988 na międzynarodowych konkursach piosenki w Pradze i Słonecznym Brzegu otrzymał nagrody za aranżacje utworów. Jako kompozytor i aranżer jest również laureatem: Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1986 -w konkursie „Premiery” utwory: „Rękawiczki” – główne wyróżnienie (nagród regulaminowych nie przyznano) ,”Spokój”-1990, II nagroda eq aequo z zespołem Skaldowie ( pierwszej nie przyznano), II Międzynarodowego Festiwalu w Sopocie „W pierwszych słowach mego listu”, „Rękawiczki”- III nagroda (1987), Krajowego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej „Których nam nikt nie wynagrodzi”- I nagroda (1997). W latach 1987-1997 jako solista, aranżer, kompozytor współpracował z big bandem Alex Band pod dyr. A. Maliszewskiego, Kukla Band pod dyr. Z. Kukli. Oprócz autorskich produkcji muzycznych realizował inne projekty artystyczne z aktorami, wokalistami np. spektakl „Próba” – Teatr Powszechny w Warszawie oraz Teatr Telewizji TVP pr. I – 1993r. Jego kompozycje, produkcje muzyczne zostały wydane na płytach winylowych i CD m. in. przez: Poljazz, Polskie Nagrania, Pomaton, Akademię Muzyczną, Fundację Konsonans w Bydgoszczy. Od 2004 obok pracy koncertowej udziela się dydaktycznie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (wykładane przedmioty: kompozycja, aranżacja, fortepian jazzowy), na warsztatach instrumentalnych i wokalnych (akompaniator, produkcja muzyczna), jury. Członek zwyczajny ZAIKS.

slot 88