Działalność artystyczna

Działalność artystyczna

Akademia Muzyczna od początków swego istnienia prowadzi szeroką działalność artystyczną, która obejmuje realizację koncertów i spektakli operowych, a także organizację oraz współudział w przygotowaniu konkursów i festiwali muzycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Spośród imprez cyklicznych najdłuższą tradycję mają Bydgoskie Wtorki Muzyczne odbywające się od lutego 1981, tj. od czasu, gdy Uczelnia zaczęła funkcjonować jako Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kolejnymi imprezami cyklicznymi wpisanymi na trwałe do kalendarza imprez artystycznych Akademii są czwartkowe Koncerty Organowe (pierwszy Koncert Organowy odbył się 5.10.1992, kiedy to oddano do użytku nowe organy w sali koncertowej przy ul. Staszica 3), Koncerty Pałacowe w Lubostroniu (zainicjowane w listopadzie 2000 roku, organizowane we współpracy z Dyrekcją Pałacu Lubostroń). Organizowane są także Poranki Muzyczne dla dzieci z rodzicami, przygotowywane przez pedagogów i studentów Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej (od roku 1994).

W latach 2005-2019 pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej corocznie uczestniczyli w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, prezentując koncerty, spektakle, wykłady i audycje dla dzieci.

W latach 2007-2018 Uczelnia podjęła kolejną inicjatywę, wzbogacając ofertę koncertową o letni cykl imprez pod nazwą „Akademia w zabytkach Bydgoszczy”.

W roku 2008 pedagodzy i studenci Akademii zainicjowali współpracę z Operą Nova, realizując corocznie Operowe Forum Młodych odbywające się w ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Dzięki współpracy z Filharmonią Pomorską, w latach 2009-2019 wyróżniający się dyplomanci Akademii Muzycznej mieli możliwość zaprezentowania się z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii podczas Koncertów Dyplomantów odbywających się w Sali Koncertowej Filharmonii.

W latach ubiegłych, w ramach działalności artystycznej Akademii, odbywały się koncerty z cyklu „Wielkie Cykle” (2004-2016), „Perły muzyki klasycznej” (organizowane w latach 2003-2011 wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy, przemianowanym później na Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy), „Muzyka pól i sadów” (w latach 2005-2008, we współpracy z Wiejską Inicjatywą Kulturalną we Wtelnie) oraz „Szafarska scena młodych” (w sezonie artystycznym 2011/2012, wraz z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni).