Działalność artystyczna

Działalność artystyczna

Akademia Muzyczna od początków swego istnienia prowadzi szeroką działalność artystyczną, która obejmuje realizację koncertów i spektakli operowych, organizację oraz współudział w przygotowaniu konkursów i festiwali muzycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Spośród imprez cyklicznych najdłuższą tradycję mają Bydgoskie Wtorki Muzyczne odbywające się od lutego 1981, tj. od czasu, gdy Uczelnia zaczęła funkcjonować jako Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Koncerty te w latach wcześniejszych poprzedzały Czwartki Muzyczne. Kolejnymi imprezami cyklicznymi wpisanymi na trwałe do kalendarza imprez artystycznych Akademii są czwartkowe Koncerty Organowe (pierwszy Koncert Organowy odbył się 5.10.1992, kiedy to oddano do użytku nowe organy w sali koncertowej przy ul. Staszica 3), Koncerty Pałacowe w Lubostroniu (zainicjowane w listopadzie 2000 roku, organizowane we współpracy z Dyrekcją Pałacu Lubostroń). Organizowane są także Poranki Muzyczne dla dzieci z rodzicami, przygotowywane przez pedagogów i studentów Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej (od roku 1994).

W latach 2005-2019 pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej corocznie uczestniczyli w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, prezentując koncerty, spektakle, wykłady i audycje dla dzieci.

W latach 2007-2018 Uczelnia podjęła kolejną inicjatywę, wzbogacając ofertę koncertową o letni cykl imprez pod nazwą „Akademia w zabytkach Bydgoszczy”.

W roku 2008 pedagodzy i studenci Akademii zainicjowali współpracę z Operą Nova, realizując corocznie Operowe Forum Młodych odbywające się w ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Dzięki współpracy z Filharmonią Pomorską, w latach 2009-2019 wyróżniający się dyplomanci Akademii Muzycznej mieli możliwość zaprezentowania się z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii podczas Koncertów Dyplomantów odbywających się w Sali Koncertowej Filharmonii.

W latach ubiegłych, w ramach działalności artystycznej Akademii, odbywały się koncerty z cyklu „Wielkie Cykle” (2004-2016), „Perły muzyki klasycznej” (organizowane w latach 2003-2011 wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy, przemianowanym później na Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy), „Muzyka pól i sadów” (w latach 2005-2008, we współpracy z Wiejską Inicjatywą Kulturalną we Wtelnie) oraz „Szafarska scena młodych” (w sezonie artystycznym 2011/2012, wraz z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni).