https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

wykł. Szymon Olszański

s.olszanski@amfn.pl

Ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie organów prof. dra hab. Piotra Grajtera i prof. dra hab. Radosława Marca oraz na Uniwersytecie Sztuki CODARTS w Rotterdamie. Kształcił się tam u takich wykładowców jak Bas de Vroome, Ben van Oosten, Aart Bergwerff (gra organowa) i Hayo Boerema (improwizacja organowa). Swoje umiejętności doskonalił na licznych mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez takich organistów jak: Julie Brown (USA), Guy Bovet (Szwajcaria), Jean-Patrice Brosse, François Espinasse, Francis Jacob, Oliviera Latry (Francja), Jan Vermeire (Belgia), Ennio Cominetti, Matteo Imbruno, Christian Tarrabia (Włochy), Joxe Benantzi Bilbao Riguero, Roberto Fresco, Maria Nacy (Hiszpania), David Ponsford (Wielka Brytania), Gustavo Delgado Parra (Meksyk), Johannes Goetz, Martin Rost, Wolfgang Zerer (Niemcy), Andrzej Chorosiński, Julian Gembalski, Józef Serafin, Marek Toporowski, Krzysztof Urbaniak (Polska).

Dokonuje nagrań dla programu II Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Na co dzień pełni funkcję organisty w bydgoskim kościele Ewangelicko-Metodystycznym pw. Opatrzności Bożej jak również jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (na Wydziale Instrumentalnym) oraz Wyższego Seminarium Teologicznego im. Jana Łaskiego w Warszawie. Szymon Olszański jest również autorem opracowania muzycznego nowego „Kancjonału Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP”, który to ukazał się w roku 2020 nakładem wydawnictwa „Pielgrzym Polski”. Występował z orkiestrami symfonicznymi bydgoskiej Akademii Muzycznej jak również Filharmonii Pomorskiej prowadzonymi przez takich dyrygentów jak Kai Bumann (Niemcy), Mykoła Diadura (Ukraina), Paul Esswood (Wielka Brytania), Diego García Rodríguez (Hiszpania), Eugene Zigane, Mariusz Smolij (USA), Zygmunt Rychert, Piotr Wajrak (Polska). W roku 2009 uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie organowym w Krasnobrodzie a w 2012, zdobył drugie miejsce w I Konkursie Organowym w Katowicach. Koncertuje w kraju i za granicą.