https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

prof. dr hab. Urszula Jankowiak

u.jankowiak@amfn.pl

Urszula Jankowiak jest absolwentką Wydziału Wokalno – Aktorskiego Wyższej Szkoły Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Ireny Winiarskiej.
W roku ukończenia studiów /1981/ debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w partii Jadwigi w Strasznym Dworze S. Moniuszki. Przez cztery kolejne sezony operowe 1981-1985 będąc solistką Teatru Wielkiego w Łodzi śpiewała m.in. partię Suzuki w Madame Butterfly G. Pucciniego, Alicji w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego, Azy w Manru I. J. Paderewskiego, Olgi w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego.
Od 1985 do 2012 roku była solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu. Podczas pracy w Teatrze Wielkim wciąż budowała nowy repertuar wzbogacając go o takie partie jak: Kończakówny w Kniaziu Igorze A. Borodina, Magdaleny w Rigoletto G. Verdiego, Księcia Orłowskiego w Zemście Nietoperza J. Straussa, Zaidy w Turku w Italii G. Rossiniego, Cześnikowej w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Cherubina w Weselu Figara W. A. Mozarta, Feneny w Nabucco G. Verdiego, Adalgisy w Normie V. Belliniego, Rosy w Czarnej Masce K. Pendereckiego.
Artystka posiada w swoim repertuarze 53 partie operowe I i II planowe. Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną wykonując recitale pieśniarskie oraz repertuar oratoryjno – kantatowy /Bach, Haendel, Haydn/, który prezentuje na estradach w kraju i za granicą.
Oprócz przedstawień w macierzystym Teatrze występowała gościnnie w innych Teatrach operowych w kraju współpracując m.in. z Operą i Operetką w Krakowie, Teatrem Wielkim w Łodzi , Operą Bydgoską.
Brała udział w licznych tournée zagranicznych m.in. po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Luksemburgu, Rosji, Kubie, Ukrainie wyjeżdżając z zespołem Teatru Wielkiego w Poznaniu, jak również na indywidualne zaproszenia.
Warto wspomnieć, iż jako odtwórczyni partii Rosy w Czarnej masce K. Pendereckiego w prapremierze polskiej w roku 1986 w Teatrze Wielkim w Poznaniu, została również zaproszona do współpracy przez Badisches Staatstheater w Karlsruhe i wykonała tę partię w operze w Karlsruhe oraz w Operze du Rhin w Strasbourgu w roku 1991. W roku 1998 wzięła udział w trzeciej już realizacji Czarnej maski podczas premiery w operze w Krakowie.
Z jej udziałem dokonano kilku rejestracji radiowych i telewizyjnych przedstawień oraz nagrań m.in. Stabat Mater /partia altowa/ K. Szymanowskiego – w roku 2007 przez DUX.
Urszula Jankowiak jest również pedagogiem. Od roku 2005 prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jej studentki zdobywają nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych, są angażowane na etat solistki do teatrów muzycznych i operowych.
Swoją działalność obecnie koncentruje przede wszystkim na pracy pedagogicznej oraz na licznie wykonywanych recitalach i koncertach w kraju i za granicą.