dr hab. Renata Szerafin-Wójtowicz, profesor uczelni

Dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła PSM I i II st. w Lublinie w klasie skrzypiec, a nastepnie Wydział Wychowania Muzycznego ze specjalnością dyrygentura chóralna w klasie adi. dr Jana Przybylskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Z wyróżnieniem ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. W 2006 r. uzyskała stopień doktora, a w 2012 r. stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura.

Od 1994 r. jest dyrygentem Chóru Dziecięcego „Gioia di Cantare” Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, a od 1998 r. również Chóru Młodzieżowego „Semper Iuvenes”. W latach 1995-2003 prowadziła Chór Męski „Copernicus” w Toruniu. Od 2002 r. jest współzałożycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego „Akolada”, działającego od 2007 r. przy Bydgoskiej Szkole Wyższej. Od 2012 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej prowadząc m.in. klasę dyrygentury chóralnej oraz Chór Akademicki. Prowadzi wykłady i warsztaty dla dyrygentów oraz bierze udział jako prelegent w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych chóralistyce. Uczestniczy w pracach jury konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Jest członkiem Rady Artystycznej bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego „Musica in Urbe” w Bydgoszczy.

Z prowadzonymi przez siebie zespołami koncertuje w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Grecji, Norwegii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Danii i na Litwie, z powodzeniem biorąc udział w festiwalach i konkursach chóralnych, ponad 150 razy zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym kilkanaście nagród Grand Prix. Jej interpretacjom kompozycji chóralnych kilkadziesiąt razy zostały przyznane nagody specjalne za najlepsze wykonanie. Wielokrotnie otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta podczas ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów chóralnych: w 2000 r. podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, w 2005 r. na Festiwalu Szkół Muzycznych Regionu Kujawsko-Pomorskiego, w 2010 r. na II Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych w Malcesine we Włoszech, w 2011 r. na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, w 2012 r. w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w 2013 r. na 11 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Venezia in Musica” we Włoszech, w 2014 r. na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Cattolica we Włoszech, a także w 2017 r. na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Trzykrotnie – w 2000, 2003 i 2015 r. – została wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia za szczególne osiągnięcia. W 2001 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował ją Odznaką dla Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2017 r. – Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.