dr hab. Krzysztof Wroniszewski, profesor uczelni

Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie pracuje obecnie jako pedagog. Prowadził również klasę oboju w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem Konkursu Oboistów we Włoszakowicach – wyróżnienie. W 1978 roku brał udział w koncertach Jennesses Musicales World Orchestra. Później pracował na stałe w wielu orkiestrach symfonicznych, m.in. Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova, Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie, jak również w zespołach kameralnych: Capelli Bydgostiensis, Sinfonii Varsovii i Polskiej Filharmonii Kameralnej Wojciecha Rajskiego. Jest czołowym polskim oboistą koncertującym w kraju i zagranicą. Grał koncerty solowe i muzykę kameralną, a także recitale z fortepianem i klawesynem. Jako solista występował na wielu renomowanych europejskich festiwalach muzycznych, m.in. Grenoble, Tivoli, Bergen, Istambule, Andorze, Barcelonie, Rotterdamie, Clondon Park, Londynie i Europejskim Festiwalu Muzycznym w Krakowie (1992), a oprócz tego w Niemczech, Francji, Słowenii i na Litwie. W Polsce wykonał dziesiątki koncertów solowych z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i zespołami kameralnymi. Również na ważniejszych festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, w Łańcucie, Muzyka w Sta-rym Krakowie, Vratislavia Cantans, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie i Kurtha Masura w Brzegu.
Nagrywał muzykę do wielu polskich i zagranicznych filmów oraz reklam TV i seriali. Razem z Orkiestrą Barokową Concerto Avenna i Polską Orkiestrą Radiową nagrał na zamówienie Polskiego Radia kilkanaście koncertów obojowych, oraz inne utwory, również wiele kompozycji kameralnych – od triów i kwartetów mieszanych do oktetów dętych.
Uczestniczył w kilku nagraniach płytowych znakomitych polskich wokalistów, m.in. A. Hiolskiego, R. Karczykowskiego, J. Rappe, P. Kusiewicza, realizując partie solowe w utworach oratoryjno-kantatowych i operach barokowych.
Własny dorobek fonograficzny stanowi kilka płyt CD, wydanych przez „Polmusic” i Polskie Radio, z koncertami obojowymi oraz utworami kameralnymi na obój i fortepian. Nagrania były nominowane do nagród „Fryderyk”, a muzyk od kilku lat wchodzi w skład Kapituły Akademii Fonograficznej.Z pianistą Rafałem Lewandowskim i Polską Filharmonią Kameralną poprowadził koncert jako dyrygent oraz dokonał nagrania płytowego dwóch koncertów fortepianowych W.A. Mozarta – nr 20 KV 466 i nr 27 KV 595 – wydanych przez „Concertino”.
Poza działalnością koncertową i pedagogiczną zajmuje się hodowlą koni, łowiectwem podwodnym, żeglarstwem i wędkowaniem.
e-mail: Wroniszewskikrzysztof@onet.eu