dr hab. Grażyna Wolter-Kaźmierczak, profesor uczelni

Grażyna Wolter-Kaźmierczak ukończyła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dyrygowania prof. Janusza Staneckiego (dyplom z wyróżnieniem – 1998r.) oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie (dyplom z wyróżnieniem – 2000r.). Jest laureatką I miejsca II Wydziałowego Konkursu Dyrygenckiego (1997r.) oraz dwukrotną stypendystką Ministra Kultury. W roku 1998 reprezentowała macierzystą uczelnię w VII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu.
Od 1998 roku pracuje na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi klasę dyrygowania oraz przedmiot Czytanie partytur, Praktyki dyrygenckie.
Od 1996 roku zajmuje się chóralistyką.
W latach 1997-2012 była dyrygentem Stowarzyszenia Śpiewu HALKA w Wyrzysku, z którym uczestniczyła w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych zdobywając wiele prestiżowych nagród.
– I miejsce na IV Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio lodziensis” w Łodzi w 2001r.
– I miejsce na 43 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „C.A. Seghizzi” w Gorizi (Włochy) w 2004r.
– Grand Prix konkursu o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w 2004r.
– I miejsce podczas VI Międzynarodowych Spotkań Chóralnych z Pieśnią Maryjną „Ad Gloriam Dei” w Pińczowie w 2005 roku,
– dwa brązowe medale podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Prevezie (Grecja) w 2005 roku,
– II nagroda na VIII, XII oraz XIV Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio lodziensis” w Łodzi w 2005, 2009, 2011 roku,
– Srebrny Dyplom podczas II Międzynarodowego Święta Pieśni GAUDE CANTEM im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej w 2006 roku,
– złoty i srebrny dyplom podczas II Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Festa Choralis” w Bratysławie w 2007 roku,
– III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Balkan Folk Fest” w Primorsku (Bułgaria) w 2010 roku.
W październiku 2008 roku rozpoczęła działalność z założonym przez siebie chórem Parafii Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy.
Od września 2009 roku jest dyrygentem Orkiestry Szkolnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu. Z zespołem tym koncertowała w Inowrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, a także w niemieckim Bad Oeynhausen. W roku 2015 dokonała prawykonania dzieła Aleksandry Brejzy Dźwiękogimnastyka dla mamy i taty i brzdąca…co bryka. Wzięła także udział w Międzynarodowym Festiwalu Szalone Dni Muzyki.
W 2011 roku, współpracując z Orkiestrą Symfoniczną oraz Chórem Akademickim bydgoskiej Akademii Muzycznej, dokonała nagrania kompozycji Carla Orffa Carmina Burana.
W roku 2014 uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.