https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

prof. dr hab. Monika Wilkiewicz

m.wilkiewicz@amfn.pl

Dyrygent, pedagog, animator życia muzycznego, założyciel i prezes Fundacji PRIMO VOICE.
Absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy (klasa fortepianu; 1990), Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygowania prof. Zbigniewa Bruny), laureatka I nagrody I Wydziałowego Konkursu Dyrygentów Chóralnych AM w Bydgoszczy (1995), stypendystka Ministra Kultury. W latach 2005-2012 Prodziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy, 2016-2024 Kierownik Katedry Chóralistyki i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy. Od 2005 roku członek Senatu AM w Bydgoszczy.
Chóralistyką zajmuje się od roku 1995 prowadząc zespoły: Chór Męski „Hasło” w Bydgoszczy (1995-1998, 2002-2004), Żeński Chór Kameralny parafii M. B. Ostrobramskiej w Bydgoszczy (1995-2010), Chór Chłopięco-Męski parafii Św. Wawrzyńca w Nakle (1996-1998), Chór Mieszany „Soli Deo” w Nakle (2004-2005). Współpraca z prof. Januszem Staneckim i Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w latach 2004-2010, możliwość samodzielnej interpretacji utworów chóralnych i aktywności konkursowej, zaowocowała uzyskaniem GRAND PRIX – Złotej Lutni im. Jerzego Libana oraz Nagrody dla Dyrygenta najlepszego chóru Turnieju podczas 37. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat (2006).
Pośród różnorodnych dokonań prof. dr hab. Moniki Wilkiewicz, najważniejsze miejsce zajmuje praca artystyczna jako dyrygenta i praca pedagogiczna w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz w placówkach oświatowych w których prowadzi zespoły chóralne.
Jest założycielem i dyrygentem Chóru PRIMO I LO w Bydgoszczy (1996-nadal). Z tym szkolnym zespołem koncertowała w kraju i za granicą, uczestniczyła w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych uzyskując kilkadziesiąt prestiżowych nagród (m.in. kilkukrotnie Grand Prix i ponad czterdziestokrotnie I miejsce) oraz szereg nagród specjalnych. Jej interpretacjom kompozycji chóralnych wielokrotnie przyznawano Nagrody Specjalne za najlepsze wykonanie a także wyróżniano Nagrodą dla najlepszego dyrygenta.
Od roku 2014 jest dyrygentem chórów PSM I i II stopnia w Inowrocławiu a od 2015 Chóru Kameralnego PRO ARTE w Inowrocławiu. Z zespołami tymi od roku 2018 uzyskuje nagrody podczas krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. Prof. Monika Wilkiewicz wraz z chórem PRIMO I LO w Bydgoszczy i PRO ARTE z Inowrocławia ma na swoim koncie także prawykonania kompozycji chóralnych:
Prawykonania polskie:
• Marcin Kopczyński: „Gaudeamus omnes in Domino” na chór żeński (2019),
„Ad te levavi anima mea” na chór mieszany (2019), „Prope est Dominus omnibus” na chór mieszany (2022), „Magnificat anima mea Dominum” op. 111 a, na sopran, chór i fortepian (2023)
• Łukasz Urbaniak: „Ubi caritas” na chór żeński (2018)
Prawykonania międzynarodowe:
• Marcin Kopczyński „Gaudeamus omnes in Domino” na chór żeński (Serbia 2017), „Tota pulchra es Maria” na chór mieszany (Serbia 2017), „Ad te levavi anima mea” na chór mieszany (Hiszpania 2019), „Prope est Dominus omnibus” na chór mieszany (Węgry 2022)
• Łukasz Urbaniak „Ubi caritas” na chór żeński (Węgry 2018)
• Aleksandra Brejza „Marsz Zbójecki” na chór mieszany (Chorwacja 2024)
• Piotr Jańczak „Dyna” na chór mieszany (Chorwacja 2024)
Konto dokonań jako chórmistrza nie jest jedynym przejawem aktywności estradowej prof. dr hab. Moniki Wilkiewicz. Wielokrotnie przygotowywała chóry do dzieł stanowiących kanon muzyki wokalno-instrumentalnej, ponadto występowała jako dyrygent prowadząc dzieła wokalno-instrumentalne a także popularyzując utwory kompozytorów mniej znanych jak np: Janusza B.Lewandowskiego czy Jana Szopińskiego.
Jej działalność dydaktyczna w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy to przede wszystkim indywidualne zajęcia ze studentami w ramach przedmiotów: dyrygowanie, czytanie partytur, studia nad partyturą, seminarium pracy licencjackiej i magisterskiej oraz prowadzenie przedmiotów zbiorowych tj. praktyki chóralne, Chór Wydziałowy, Chór Akademicki. Absolwenci jej klasy dyrygowania z powodzeniem prowadzą własne zespoły chóralne.
Swoim doświadczeniem, z racji wieloletniej praktyki chórmistrza, prof. M.Wilkiewicz bardzo chętnie dzieli się też z innymi dyrygentami w trakcie ogólnopolskich i regionalnych seminariów i warsztatów. Dodatkowym nurtem działalności jest Jej udział w pracach jury konkursów oraz przesłuchań regionalnych i ogólnopolskich.
Na dorobek naukowy prof. Moniki Wilkiewicz składają się: monografia „30 lat Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego Bydgoszczy” oraz kilka publikacji m.in.:
„Arti et Amicitiae” – Dla Sztuki i Przyjaźni w: Wydarzenia Muzyczne na Pomorzu i Kujawach, „Repertuar chóralny i jego zastosowanie w procesie nauczania przedmiotu dyrygowanie”, oraz „Chór jako pozalekcyjna forma umuzykalniania młodzieży. Formy i metody pracy z chórem młodzieżowym” w: Współczesna chóralistyka-wartości, konteksty, perspektywy, t.2.
Prof. M.Wilkiewicz wielokrotnie pełniła funkcję promotora i recenzenta prac magisterskich i licencjackich na Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy (od 2005 – nadal), kilkakrotnie sekretarza komisji habilitacyjnych, promotora i recenzenta w przewodach doktorskich, recenzenta w postępowaniach w sprawie nadania tytułu profesora, recenzenta publikacji naukowych. Wielokrotnie uczestniczyła jako prelegent w Międzynarodowych i Ogólnopolskich Sesjach i Konferencjach Naukowych m.in.: w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ponadto pełniła funkcję kierownika międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji realizowanych na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy.
Nagrody: Prof. M.Wilkiewicz w 2003 roku została wyróżniona Srebrną Odznaką Honorową PZCHiO oraz odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. Kilkakrotnie otrzymywała Indywidualną Nagrodę Rektora – III stopnia (2005, 2006, 2008, 2012) oraz II stopnia (2011, 2020) a także Nagrodę Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (2008, 2013, 2019, 2023, 2024) i Nagrodę Dyrektora PSM I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu (2018, 2024).Czterokrotnie uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2010, 2013, 2021, 2022), Nagrodą Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty (2014), Nagrodą Indywidualną II stopnia CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej (2023). Ponadto odznaczona Medalem Srebrnym za długoletnią służbę (2014), a także Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2021) i Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2023).

slot 88