Sukces Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Opublikowano: 29.05.2017

Wielki sukces Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Dzisiaj w nocy powrócił do Bydgoszczy Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który pod dyrekcją swego dyrygenta – Janusza Staneckiego wziął udział w odbywającym się po raz 16., uznanym, Międzynarodowym Konkursie Chórów w Barczewie w dniach 25. – 27. 05. 2017.
Chór wystąpił z programem konkursowym, przygotowanym zgodnie z regulaminem Festiwalu, obejmującym utwory muzyki dawnej, współczesnej i co najmniej jeden utwór Feliksa Nowowiejskiego. W programie znalazł się utwór bydgoskiego kompozytora – Szymona Godziemba – Trytka pt. The Mystery of Faith.
W Konkursie wzięło udział 14 wyselekcjonowanych przez organizatorów zespołów chóralnych z całej Polski i Litwy. Konkurencja była bardzo duża, co podkreślali jurorzy i dyrektor artystyczny, którzy uznali, że 16. Edycja Konkursu stała na bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Międzynarodowe Jury, któremu przewodniczył prof. Milan Kolena z Bratysławy, przyznało Chórowi Kameralnemu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy najwyższy laur – GRAND PRIX oraz Nagrodę finansową Burmistrza Miasta Barczewa w wysokości 10000 zł., za zdobycie 98,0 pkt. na 100 możliwych !!! Ponadto Chór otrzymał Nagrodę specjalną Wojewody Warmińsko – Mazurskiego – Za najlepszą technikę wokalną!
Zdobycie Grand Prix w tak renomowanym Konkursie Chórów jest jednym z największych sukcesów założonego ponad 30 lat temu przez Janusza Staneckiego, zespołu chóralnego bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Chór przyjął owacje na stojąco podczas koncertu laureatów, gdzie wykonał trzy utwory wyznaczone przez Jury. Dodatkowo zespół wystąpił podczas dwóch koncertów towarzyszących, podczas których oprócz szefa chóru dyrygowali młodzi adepci sztuki dyrygenckiej : Magdalena Filipska i Łukasz Hermanowicz.