https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

FESTIWAL JAZZ WATER MEETING – INAUGURACJA

Opublikowano: 15.09.2023

sobota, 25.11.2023, godz. 18.00
Hala Pomp, Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242

Krzysztof Herdzin fortepian
Maciej Sikała saksofon
Piotr Biskupski perkusja
Grzegorz Nadolny kontrabas

w programie:
„Nowowiejski w wielu wymiarach”

Opracowywanie na jazzowo muzyki poważnej ma długą historię, zainicjowaną już w latach 50-tych przez słynny Modern Jazz Quartet. Krzysztof Herdzin, jako klasycznie wykształcony pianista będący również rasowym jazzmanem wielokrotnie podejmował wyzwania związane z aranżacjami utworów klasycznych. Debiutancka płyta „Chopin” z 1995 roku, kompozycje Grażyny Bacewicz, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy ostatnia płyta „Impressions on Paderewski” są świadectwem kreatywnego spojrzenia na klasykę, z pełną pokorą i zrozumieniem intencji kompozytorów.

„Pieśni z Warmii i Mazur” Feliksa Nowowiejskiego to ciekawy przykład aranżacji dokonanych z oryginalnych opracowań ludowych melodii, rozpisanych przez Nowowiejskiego na głos i fortepian. Opierał się na materiałach etnografów wędrujących po wioskach, spotykających się z muzykami przekazującymi z pokolenia na pokolenie regionalne przyśpiewki. Dopisał oryginalne harmonie i ułożył formy utworów, nadając im neoklasyczny charakter. Herdzin poszedł o krok dalej reharmonizując w jazzowym idiomie tematy, pozostawiając sporo miejsca na improwizacje, zmieniając rytmikę i nastroje.

 


Bezpłatne wejściówki do odbioru:
– w Dziale Artystycznym AMFN (ul. Słowackiego 7)
od 20.11.2023

Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki