Zobacz nas na Facebook-u

 

 

 • Funkcjonowanie Biblioteki Głównej AMFN w dniach 11.07-31.08.2020
 1. Biblioteka Główna i Fonoteka AMFN działa zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj/biblioteki;
 2. Wprowadza się dodatkowe regulacje dotyczące funkcjonowania Biblioteki Głównej i Fonoteki AMFN:
  a) W okresie od 11.07 do 31.08 wyłączona z funkcjonowania pozostaje Czytelnia;
  b) Zamówienia na wypożyczenie nut i książek przyjmowane są mailowo na adres:
  – bibl@amuz.bydgoszcz.pl
  – wypozyczalnia@amuz.bydgoszcz.pl
  – lub telefonicznie 52 321 05 82 w. 29;
  c) Zamawiający otrzyma powiadomienie o egzemplarzu przygotowanym do wypożyczenia (lub braku możliwości wypożyczenia) drogą mailową lub telefonicznie;
  d) Odbiór zamówionych publikacji osobisty w Wypożyczalni po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem Biblioteki terminu odbioru. Zamówione publikacje zostaną wcześniej wpisane na konto czytelnika;
  e) Zwroty nut i książek Wypożyczalnia przyjmuje tylko od czytelników rozliczających karty obiegowe (poniedziałek-piątek: 8:00 – 12:00) ;
  f) Zamawianie skanów materiałów bibliotecznych odbywa się na dotychczasowych zasadach;
 3. Szczegółowe informacje dostępne u pracowników Biblioteki Głównej i Fonoteki (bibl@amuz.bydgoszcz.pl / tel. 52 321 05 82 w. 29).

 

Szczegółówe informacje: ZARZĄDZENIE NR1/R/10-07/2020

 

 • Wydłużony termin rozliczenia się z Biblioteką 

Termin zwrotu wypożyczonych z Biblioteki materiałów zostaje przesunięty do 31.10.2020 r.

 • Digitalizacja na życzenie

Biblioteka Narodowa zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów – zarówno do codziennej pracy, nauki, jak i do celów hobbystycznych. BN wykonuje usługę nieodpłatnie.

Największe centrum digitalizacyjne w Polsce.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Prezentowane tam najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Biblioteka Narodowa, jako największe centrum digitalizacyjne w Polsce, dysponuje również 27 nowoczesnymi skanerami.

 

 • KOMUNIKAT

Studentów z orkiestry kameralnej Profesora Wojciecha Michniewskiego, prosimy o szybki zwrot materiałów nutowych, wypożyczonych z PWM:

Quasi una Sinfonietta Pawła Szymańskiego.

Materiały nutowe prosimy dostarczyć przesyłką kurierską na adres Biblioteki AMFN (ul. Słowackiego 7, 85-008 Bydgoszcz).

 

 

 • #zostanwdomu

Przyjmujemy zamówienia na skany artykułów z czasopism, fragmentów książek (np. spisów treści lub krótszych rozdziałów) oraz nut.

Piszcie na: bibl@amuz.bydgoszcz.pl, na pewno postaramy się pomóc!
Zamówienia realizowane są dwa razy w tygodniu (środy i piątki), według kolejności zgłoszeń.

 • RUCH w sieci

Rusza nowa strona internetowa Ruchu Muzycznego!


Ruch w sieci! Nawet nie ruszając się z domu można być blisko życia muzycznego. Ruch Muzyczny, najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej, jest już dostępny w internecie w całkowicie odnowionej wersji cyfrowej. 

„Na stronie www.ruchmuzyczny.pl udostępniamy teksty z wydań papierowych i o wiele więcej aktualności, niepublikowane w wydaniu papierowym relacje z wydarzeń muzycznych oraz materiały wideo. Wkrótce pojawią się również podcasty oraz autorskie blogi redakcyjne. Każdy artykuł będzie można także skomentować. Zależy nam, aby obecność „Ruchu Muzycznego” w sieci była zachętą do przekazywania muzycznych doświadczeń i do konfrontacji punktów widzenia (słyszenia?!), aby na naszej stronie panował prawdziwy Ruch. To miejsce wymiany myśli, które Państwo, nasi Czytelnicy, będą współtworzyć. Nowe funkcje będziemy wprowadzać stopniowo – pracujemy nad tym, by forma wydania internetowego jak najlepiej służyła bogactwu zaplanowanych treści” –  mówi Piotr Matwiejczuk, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”.

 

 • EBSCO seria globalnych seminariów internetowych

Przyłącz się do EBSCO, by wspólnie dyskutować o pomysłach na wsparcie Twojego wydziału, studentów i badaczy, gdy przechodzą na pracę zdalną. Cykl seminariów internetowych, które dostarczą Ci wskazówek i posłużą jako forum do dyskusji podczas wspólnego poruszania się w tych nowych czasach. Przez najbliższych kilka tygodni EBSCO zaprasza we wtorki i czwartki, trzy razy dziennie począwszy od 24 marca.

Supporting Your Institutions as They Move Online.

Let’s get together and share our stories.

 

 • Bezpłatny dostęp do podręczników Cambridge University Press
  Wpływ pandemii koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie dla wykładowców, naukowców i studentów. Cambridge University Press wspiera środowisko akademickie w tym trudnym momencie.

  Bezpłatny dostęp do podręczników akademickich na Cambridge Core. Cambridge University Press udostępnia podręczniki dla szkolnictwa wyższego za darmo w Internecie do maja 2020 r. Ponad 700 podręczników, opublikowanych i obecnie dostępnych w formacie HTML na Cambridge Core, jest dostępnych od dzisiaj do końca maja, niezależnie od tego, czy zostały wcześniej zakupione.
  Dostępne tytuły znajdują się pod adresem:

  https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks
 • PERCUSSIVE NOTES ONLINE
  Zachęcamy do korzystania z czasopisma dla perkusistów Percussive Notes. Po egzemplarze w wersji papierowej zapraszamy do Czytelni.

 • JSTOR Music Collection

Informujemy, że w ramach uczestnictwa w Konsorcjum JSTOR 2020
Biblioteka Główna Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
zakupiła dostęp do czasopism kolekcji MUSIC.

biblioteka

 • KOLEKCJA E-KSIĄŻEK W ZBIORACH BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ AMFN

Biblioteka Główna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wzbogaciła się o kolekcję e-książek. Dostęp do zasobów dla pracowników, studentów oraz doktorantów możliwy jest na terenie Uczelni.
Zachęcamy do korzystania.
1. John Stainer, A Theory of Harmony: With Questions and Exercises for the Use of Students

BIBL 1

2. Philip Rupprecht, Britten’s Musical Language

BIBL2

3. J. P. E. Harper-Scott, Edward Elgar, Modernist

BIBL3

4. Adrian Thomas, Polish Music since Szymanowski

BIBL4

5. Julie Brown, Schoenberg and Redemption

BILB5

6. Michael Cherlin, Schoenberg’s Musical Imagination

B6

7. Jack Boss, Schoenberg’s Twelve-Tone Music: Symmetry and the Musical Idea

B7

8. C. F. Abdy Williams, The Aristoxenian Theory of Musical Rhythm

B8

9. C. Hubert H. Parry, The Art of Music

B9

10. Jeanice Brooks, The Musical Work of Nadia Boulanger: Performing Past and Future between the Wars

B10

 • CAMBRIDGE COMPANIONS ONLINE MUSIC COLLECTION

Zapraszamy do korzystania z bazy e-książek Cambridge Companions Online Music Collection. Znajdziecie tam Państwo prace z zakresu muzykologii, teorii i historii muzyki, biografie kompozytorów oraz zbiory esejów z dziedziny muzyki.

 

BIBL

 • FELIKS NOWOWIEJSKI w archiwum cyfrowym CYRYL

18 stycznia, w 70. rocznicę śmierci kompozytora, poznańskie archiwum cyfrowe CYRYL opublikowało imponującą kolekcję dokumentów życia prywatnego i twórczości artystycznej Nowowiejskiego. Wszystkie materiały pochodzą z archiwum rodziny Nowowiejskich. Kolekcja jest sukcesywnie uzupełniana o nowe materiały archiwalne.
Zachęcamy do korzystania z kolekcji.

ak

Uczniowie szkoły muzycznej w Świętej Lipce, Feliks Nowowiejski pierwszy z prawej w górnym rzędzie.

 • „BAROK 1595-1696” MULTIMEDIALNIE!

Kontynuując projekt Historia Muzyki Polskiej, Narodowe Centrum Kultury zaprasza do zapoznania się z najnowszą, szczególnie ciekawą publikacją z tego cyklu – multimedialną wersją książki Barok 1595-1696 autorstwa prof. Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej

Barok Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej to e-publikacja prezentująca kulturę muzyczną w Rzeczypospolitej XVII wieku, a także twórczość muzyczną (również teoretyczną) tego okresu. Autorka, profesor Instytutu Sztuki PAN, redaktor naczelna serii wydawniczej Monumenta Musicae in Polonia, uhonorowana nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (2010), przedstawia przemiany polskiej muzyki barokowej pod wpływem twórczości europejskiej, szczególnie włoskiej i niemieckiej.

Pobierz lekturę!

Publikację można bezpłatnie pobrać

http--www_nck_pl-media-media-cache-e8-2c-e82cde31f1a9a5ff178dd0b0121ba108

 

 

 • WOJCIECH KILAR W NINATECE! ♫♪

Strona www

Nagrania 130 utworów Wojciecha Kilara, informacje biograficzne, niepublikowane zdjęcia i wypowiedzi, omówienia jego utworów i fragmenty filmów, do których pisał muzykę są już dostępne w sieci. Ninateka uruchomiła specjalny, bezpłatny serwis poświęcony twórczości zmarłego w 2013 r. kompozytora.

 

 • WYCHOWANIE MUZYCZNE ONLINE

Biblioteka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy uzyskała dostęp online do prenumerowanego dwumiesięcznika Wychowanie Muzyczne (do roku 2011 czasopismo ukazywało się pod tytułem Wychowanie Muzyczne w Szkole).

Zachęcamy do korzystania.

 

 • NINATEKA HONORUJE ANDRZEJA PANUFNIKA

  Z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił wyjątkową muzyczną kolekcję poświęconą artystycznemu dorobkowi Andrzeja Panufnika. Nagraniom, starannie wybranym pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej, towarzyszą bogate opisy i materiały filmowe.

Wiele ciekawych faktów z życia kompozytora można odkryć w specjalnej kolekcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Od teraz w dowolnym miejscu i czasie można sięgać po twórczość Andrzeja Panufnika. Pod adresem www.ninateka.pl, w zakładce Kolekcje znajduje się największy ogólnodostępny zbiór kompozycji artysty.

więcej na: Legalna Kultura

 • STRONY Z DARMOWYMI E-BOOKAMI

Sekcja Bibliotekarzy Muzycznych SBP zachęca do skorzystania z informatora:

Gdzie szukać darmowych e-booków ?

 • PREMIERA NOWEGO PORTALU

Zachęcamy do odwiedzenia portalu o Andrzeju Panufniku.

Prezentacja nowego portalu internetowego www.panufnik.polmic.pl, przygotowanego przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej, miała miejsce 16 maja 2014 roku o godzinie 16:30 w Sali Kameralnej warszawskiej siedziby PWM.
To kolejny, po www.serocki.polmic.pl i www.baird.polmic.pl, serwis poświęcony kompozytorowi XX wieku. Gościem specjalnym prezentacji zatytułowanej Andrzej Panufnik – tradycja i nowoczesność była Lady Camilla Panufnik, a portal internetowy przedstawiła jedna z jego autorek – Beata Bolesławska-Lewandowska.

 • WIRTUALNA BIBLIOTEKA

Wirtualna biblioteka książek o sztuce

Ponad 250 anglojęzycznych e-booków można bezpłatnie ściągnąć z Getty Publications Virtual Library!

Serie J. Paul Getty Museum, Getty Conservation Institute i Getty Research Institute to wybór gromadzonych od 45 lat najważniejszych pozycji z kolekcji biblioteki Research Institute, której zbiory obejmują ponad milion książek, czasopism, zdjęć studyjnych, katalogów aukcyjnych, a także rzadkich i unikalnych materiałów z historii sztuki, architektury i dziedzin pokrewnych.

Więcej na: Legalna Kultura

 • KOLEKCJA KWARTETÓW SMYCZKOWYCH

David M. Rubenstein Rare Book & Manuscript Library na Uniwersytecie Duke posiadają kolekcję około czterdziestu zdigitalizowanych kwartetów smyczkowych.
Materiały z tej kolekcji są dostępne do wykorzystania w badaniach, nauczaniu i prywatnych studiach. Teksty i zdjęcia z tej kolekcji nie mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych bez zgody Duke University.

 

 • E-BOOKI DO BEZPŁATNEGO POBRANIA

Historia Muzyki Polskiej to realizowany przez Narodowe Centrum Kultury projekt, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o muzyce polskiej i jej historii, a także wspieranie działań zachęcających do badań nad muzyką polską.

Projekt opiera się na cyklu wydawniczym Historia Muzyki Polskiej pod redakcją Stefana Sutkowskiego publikowanym w formie tradycyjnych, papierowych książek przez Sutkowski Edition Warsaw. Wszystkie tomy cyklu zostaną wydane w formie elektronicznej. Pierwsze tomy w formacie epub są już dostępne do bezpłatnego pobrania. Wkrótce do Internetu trafią pozostałe części serii. W przygotowaniu jest wydanie multimedialne na tablety, bogato ilustrowane przykładami muzycznymi.