Zobacz nas na Facebook-u

 

 

 • Szanowni Czytelnicy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uruchomiliśmy opcję samodzielnego zakładania konta czytelnika. Teraz do Biblioteki Głównej AMFN można zapisać online, poprzez zakładkę „Konto czytelnika”, wybierając „Rejestracja nowego konta”.  Po odbiór karty bibliotecznej zapraszamy do Wypożyczalni.

 

 • Fontes musicae in Polonia

Fontes musicae in Polonia to seria wydawnicza powstała z inicjatywy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współtworzy ją zespół muzykologów afiliowanych w wielu ośrodkach badawczych kraju i zagranicy. Głównym celem serii Fontes musicae in Polonia jest edycja źródeł muzyki dawnej, związanych z kulturą Rzeczpospolitej Obojga Narodów i zachowanych w bibliotekach naszego kraju.

Wszystkie publikacje ukażą się w wersji drukowanej oraz elektronicznej w wolnym dostępie na stronie http://fontesmusicae.pl/fontes-pl/

Do końca roku 2021 opublikowane zostaną przede wszystkim rezultaty projektu badawczego NPRH zatytułowanego: Repertuar muzyczny Towarzystwa Jezusowego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów (1565-1773).

Zachęcamy do korzystania.

 

 • Szkolenia EBSCO

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w bezpłatnych,

otwartych szkoleniach online z zakresu wykorzystywania e-zasobów EBSCO.

 

 

 • EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection – bezpłatny dostęp

EBSCO udostępnia nową darmową kolekcję e-booków, zawierającą tysiące wysokiej jakości książek elektronicznych w otwartym dostępie (OA) od wiodących wydawnictw uniwersyteckich i naukowych na świecie.

Kolekcja EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection została stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i naukowymi, takimi jak University of Michigan Press, Taylor & Francis oraz Temple University Press,  aby zapewnić bibliotekom i użytkownikom końcowym wybór i dostęp do szerokiej gamy możliwych do odkrycia treści, których liczba będzie rosła. Dzięki kolekcji EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection biblioteki uzyskują dostęp do książek elektronicznych  OA bez DRM na platformie EBSCO, co zapewni użytkownikom spójność z innymi książkami elektronicznymi w kolekcji biblioteki.

Aktualnie kolekcja zawiera ponad 2,500 książek elektronicznych.

Wszystkie książki w kolekcji EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection są wolne od DRM. Kolekcja jest dostęna dla użytkowników bezpłatnie na platformie EBSCOhost, a zawarte w niej eBooki są łatwe do znalezienia  za pośrednictwem wyszukiwarki EBSCO Discovery Service.

Kolekcja jest dostępna dla użytkowników w dostępie instytucjonalnym (w ramach sieci adresów IP) oraz w dostępie zdalnym, z komputerów domowych i urządzeń mobilnych.

 

 • Szanowni Czytelnicy,

przypominamy, że pracujemy dla Was.

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 -15:00 (Wypożyczalnia w godz. 9:00 – 14:30).

Z uwagi na to, że Czytelnia pozostaje zamknięta, przyjmujemy zamówienia na skany artykułów z czasopism, fragmentów książek (np. spisów treści lub krótszych rozdziałów) oraz poszukiwanych przez Was nut. Piszcie na wypozyczalnia@amfn.pl, na pewno postaramy się pomóc.

Zwroty wypożyczonych wcześniej egzemplarzy, prosimy wkładać do wrzutni, znajdującej się przed wejściem do Biblioteki.

Zachęcamy do korzystania z baz online. Staramy się na bieżąco informować na naszej stronie oraz Facebooku  o dostępie do otwartych zasobów.

W pilnych sprawach prosimy o kontakt  na adres: biblioteka@amfn.pl

lub telefoniczny 52 3210582 w. 29 w godz. 8.00- 15.00

Fonoteka – kontakt fonoteka@amfn.pl

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

 

 

 • Katalogi tematyczne dostępne online

Na stronie RISM, dzięki owocnym dyskusjom bibliotekarzy muzycznych, udostępniona jest lista (wraz z linkami) katalogów tematycznych utworów różnych kompozytorów.

Wykaz obejmuje zarówno katalogi online, jak i katalogi drukowane, ale udostępnione w postaci pdf.

Wykaz dostępny na stronie https://rism.info/new_at_rism/2020/11/09/electronic-thematic-catalogs.html

 

 

 

 • Wrzutnia biblioteczna 24/7

Biblioteka Główna AMFN, mając na uwadze bezpieczeństwo w czasie pandemii oraz wygodę i nieograniczony dostęp dla czytelników, a w szczególności osób niepełnosprawnych, udostępnia urządzenie do samodzielnego zwrotu materiałów bibliotecznych.

Wrzutnia znajduje się przed wejściem do Biblioteki Głównej AMFN.

Zasady korzystania z wrzutni bibliotecznej:

 1. Wrzutnia służy do całodobowego zwracania materiałów bibliotecznych wypożyczonych w Bibliotece Głównej AMFN.
 2. Materiały zwrócone z wykorzystaniem wrzutni są zdejmowane z konta Czytelnika w następnym dniu roboczym. Obecnie, ze względów epidemicznych, dopiero po upływie okresu kwarantanny.
 3. Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia stanu swojego konta.
 4. Wątpliwości i uwagi należy zgłaszać do Wypożyczalni BG AMFN tel. 52 321 05 82 w. 29 lub wypozyczalnia@amfn.pl 

 

 • Dostęp na hasło do zasobów CUP

Mając na uwadze wygodę użytkowników w czasie pracy zdalnej,  umożliwiamy dostęp do zasobów Cambridge University Press również z domu. W celu uzyskania hasła do logowania prosimy o kontakt z Biblioteką.

 

 • Odkryj nowy wymiar muzyki!

 

 

POLSKA BIBLIOTEKA MUZYCZNA

Ponad 10 000 obiektów w cyfrowym dostępie

 

 

Działające od 75 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne udostępnia swoje unikatowe zasoby. Rusza Polska Biblioteka Muzyczna!

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest największym wydawcą nut i książek o muzyce w Polsce, a jego dynamiczny rozwój i międzynarodowy prestiż pozwalają uznawać Oficynę za instytucję skutecznie promującą rodzimą twórczość muzyczną na świecie. Przez 75 lat istnienia Polskie Wydawnictwo Muzyczne zgromadziło setki tysięcy materiałów o nieocenionej wartości kulturowej. Dzięki cyfrowej Polskiej Bibliotece Muzycznej każdy będzie mógł zerknąć w archiwa Oficyny i poznać jeszcze lepiej historię polskiej kultury.

 

 

 • Szczegółowe zasady korzystania z Biblioteki w czasie pandemii
 1. Każda osoba, przebywająca w Wypożyczalni, zobowiązana jest do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy oraz posiadania własnego długopisu.
 2. W Wypożyczalni może przebywać jeden  Użytkownik.
 3. Zamawianie materiałów bibliotecznych odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, w systemie HORIZON. W razie problemów prosimy o kontakt:  wypozyczalnia@amfn.pl lub tel. 52 321 05 82 w. 29.
 4. Materiały do wypożyczenia będą przygotowane następnego dnia po złożeniu zamówienia. Czytelnik ma 7 dni na odbiór egzemplarzy w Wypożyczalni.
 5. Zwroty przyjmujemy w wyznaczonym miejscu w Wypożyczalni.
 6. Wszystkie zbiory zwrócone przez Czytelników poddajemy trzydniowej kwarantannie.
 7. Stanowiska komputerowe w Wypożyczalni nie są udostępniane Czytelnikom.
 8. Czytelnia pozostaje nieczynna do odwołania.

 

 

 • Digitalizacja na życzenie

Biblioteka Narodowa zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów – zarówno do codziennej pracy, nauki, jak i do celów hobbystycznych. BN wykonuje usługę nieodpłatnie.

Największe centrum digitalizacyjne w Polsce.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Prezentowane tam najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Biblioteka Narodowa, jako największe centrum digitalizacyjne w Polsce, dysponuje również 27 nowoczesnymi skanerami.

 

 

 • #zostanwdomu

Przyjmujemy zamówienia na skany artykułów z czasopism, fragmentów książek (np. spisów treści lub krótszych rozdziałów) oraz nut.

Piszcie na: bibl@amuz.bydgoszcz.pl, na pewno postaramy się pomóc!
Zamówienia realizowane są dwa razy w tygodniu (środy i piątki), według kolejności zgłoszeń.

 • RUCH w sieci

Rusza nowa strona internetowa Ruchu Muzycznego!


Ruch w sieci! Nawet nie ruszając się z domu można być blisko życia muzycznego. Ruch Muzyczny, najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej, jest już dostępny w internecie w całkowicie odnowionej wersji cyfrowej. 

„Na stronie www.ruchmuzyczny.pl udostępniamy teksty z wydań papierowych i o wiele więcej aktualności, niepublikowane w wydaniu papierowym relacje z wydarzeń muzycznych oraz materiały wideo. Wkrótce pojawią się również podcasty oraz autorskie blogi redakcyjne. Każdy artykuł będzie można także skomentować. Zależy nam, aby obecność „Ruchu Muzycznego” w sieci była zachętą do przekazywania muzycznych doświadczeń i do konfrontacji punktów widzenia (słyszenia?!), aby na naszej stronie panował prawdziwy Ruch. To miejsce wymiany myśli, które Państwo, nasi Czytelnicy, będą współtworzyć. Nowe funkcje będziemy wprowadzać stopniowo – pracujemy nad tym, by forma wydania internetowego jak najlepiej służyła bogactwu zaplanowanych treści” –  mówi Piotr Matwiejczuk, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”.

 

 • EBSCO seria globalnych seminariów internetowych

Przyłącz się do EBSCO, by wspólnie dyskutować o pomysłach na wsparcie Twojego wydziału, studentów i badaczy, gdy przechodzą na pracę zdalną. Cykl seminariów internetowych, które dostarczą Ci wskazówek i posłużą jako forum do dyskusji podczas wspólnego poruszania się w tych nowych czasach. Przez najbliższych kilka tygodni EBSCO zaprasza we wtorki i czwartki, trzy razy dziennie począwszy od 24 marca.

Supporting Your Institutions as They Move Online.

Let’s get together and share our stories.

 

 • Bezpłatny dostęp do podręczników Cambridge University Press
  Wpływ pandemii koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie dla wykładowców, naukowców i studentów. Cambridge University Press wspiera środowisko akademickie w tym trudnym momencie.

  Bezpłatny dostęp do podręczników akademickich na Cambridge Core. Cambridge University Press udostępnia podręczniki dla szkolnictwa wyższego za darmo w Internecie do maja 2020 r. Ponad 700 podręczników, opublikowanych i obecnie dostępnych w formacie HTML na Cambridge Core, jest dostępnych od dzisiaj do końca maja, niezależnie od tego, czy zostały wcześniej zakupione.
  Dostępne tytuły znajdują się pod adresem:

  https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks
 • PERCUSSIVE NOTES ONLINE
  Zachęcamy do korzystania z czasopisma dla perkusistów Percussive Notes. Po egzemplarze w wersji papierowej zapraszamy do Czytelni.

 

 

 • Dostęp do Jstor Music Collection

  Biblioteka Główna Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego jest członkiem Konsorcjum JSTOR koordynowanego przez firmę ABE-IPS, dzięki czemu posiada dostęp online do kolekcji pełnotekstowych czasopism muzycznych JSTOR Music Collection.

  Zakup dostępu do bazy czasopism jest objęty dofinansowaniem w wysokości 50% z programu Biblioteka Wirtualna Nauki,  50% stanowią wpłaty uczestników konsorcjum. 

  Baza jest dostępna wyłącznie w sieci uczelnianej.

  Aby wejść do serwisu, prosimy o skorzystanie z poniższego linku:
  http://www.jstor.org/

 

 • KOLEKCJA E-KSIĄŻEK W ZBIORACH BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ AMFN

Biblioteka Główna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wzbogaciła się o kolekcję e-książek. Dostęp do zasobów dla pracowników, studentów oraz doktorantów możliwy jest na terenie Uczelni.
Zachęcamy do korzystania.
1. John Stainer, A Theory of Harmony: With Questions and Exercises for the Use of Students

BIBL 1

2. Philip Rupprecht, Britten’s Musical Language

BIBL2

3. J. P. E. Harper-Scott, Edward Elgar, Modernist

BIBL3

4. Adrian Thomas, Polish Music since Szymanowski

BIBL4

5. Julie Brown, Schoenberg and Redemption

BILB5

6. Michael Cherlin, Schoenberg’s Musical Imagination

B6

7. Jack Boss, Schoenberg’s Twelve-Tone Music: Symmetry and the Musical Idea

B7

8. C. F. Abdy Williams, The Aristoxenian Theory of Musical Rhythm

B8

9. C. Hubert H. Parry, The Art of Music

B9

10. Jeanice Brooks, The Musical Work of Nadia Boulanger: Performing Past and Future between the Wars

B10

 • CAMBRIDGE COMPANIONS ONLINE MUSIC COLLECTION

Zapraszamy do korzystania z bazy e-książek Cambridge Companions Online Music Collection. Znajdziecie tam Państwo prace z zakresu muzykologii, teorii i historii muzyki, biografie kompozytorów oraz zbiory esejów z dziedziny muzyki.

 

BIBL

 • FELIKS NOWOWIEJSKI w archiwum cyfrowym CYRYL

18 stycznia, w 70. rocznicę śmierci kompozytora, poznańskie archiwum cyfrowe CYRYL opublikowało imponującą kolekcję dokumentów życia prywatnego i twórczości artystycznej Nowowiejskiego. Wszystkie materiały pochodzą z archiwum rodziny Nowowiejskich. Kolekcja jest sukcesywnie uzupełniana o nowe materiały archiwalne.
Zachęcamy do korzystania z kolekcji.

ak

Uczniowie szkoły muzycznej w Świętej Lipce, Feliks Nowowiejski pierwszy z prawej w górnym rzędzie.

 • „BAROK 1595-1696” MULTIMEDIALNIE!

Kontynuując projekt Historia Muzyki Polskiej, Narodowe Centrum Kultury zaprasza do zapoznania się z najnowszą, szczególnie ciekawą publikacją z tego cyklu – multimedialną wersją książki Barok 1595-1696 autorstwa prof. Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej

Barok Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej to e-publikacja prezentująca kulturę muzyczną w Rzeczypospolitej XVII wieku, a także twórczość muzyczną (również teoretyczną) tego okresu. Autorka, profesor Instytutu Sztuki PAN, redaktor naczelna serii wydawniczej Monumenta Musicae in Polonia, uhonorowana nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (2010), przedstawia przemiany polskiej muzyki barokowej pod wpływem twórczości europejskiej, szczególnie włoskiej i niemieckiej.

Pobierz lekturę!

Publikację można bezpłatnie pobrać

http--www_nck_pl-media-media-cache-e8-2c-e82cde31f1a9a5ff178dd0b0121ba108

 

 

 • WOJCIECH KILAR W NINATECE! ♫♪

Strona www

Nagrania 130 utworów Wojciecha Kilara, informacje biograficzne, niepublikowane zdjęcia i wypowiedzi, omówienia jego utworów i fragmenty filmów, do których pisał muzykę są już dostępne w sieci. Ninateka uruchomiła specjalny, bezpłatny serwis poświęcony twórczości zmarłego w 2013 r. kompozytora.

 

 • WYCHOWANIE MUZYCZNE ONLINE

Biblioteka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy uzyskała dostęp online do prenumerowanego dwumiesięcznika Wychowanie Muzyczne (do roku 2011 czasopismo ukazywało się pod tytułem Wychowanie Muzyczne w Szkole).

Zachęcamy do korzystania.

 

 • NINATEKA HONORUJE ANDRZEJA PANUFNIKA

  Z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił wyjątkową muzyczną kolekcję poświęconą artystycznemu dorobkowi Andrzeja Panufnika. Nagraniom, starannie wybranym pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej, towarzyszą bogate opisy i materiały filmowe.

Wiele ciekawych faktów z życia kompozytora można odkryć w specjalnej kolekcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Od teraz w dowolnym miejscu i czasie można sięgać po twórczość Andrzeja Panufnika. Pod adresem www.ninateka.pl, w zakładce Kolekcje znajduje się największy ogólnodostępny zbiór kompozycji artysty.

więcej na: Legalna Kultura

 • STRONY Z DARMOWYMI E-BOOKAMI

Sekcja Bibliotekarzy Muzycznych SBP zachęca do skorzystania z informatora:

Gdzie szukać darmowych e-booków ?

 • PREMIERA NOWEGO PORTALU

Zachęcamy do odwiedzenia portalu o Andrzeju Panufniku.

Prezentacja nowego portalu internetowego www.panufnik.polmic.pl, przygotowanego przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej, miała miejsce 16 maja 2014 roku o godzinie 16:30 w Sali Kameralnej warszawskiej siedziby PWM.
To kolejny, po www.serocki.polmic.pl i www.baird.polmic.pl, serwis poświęcony kompozytorowi XX wieku. Gościem specjalnym prezentacji zatytułowanej Andrzej Panufnik – tradycja i nowoczesność była Lady Camilla Panufnik, a portal internetowy przedstawiła jedna z jego autorek – Beata Bolesławska-Lewandowska.

 • WIRTUALNA BIBLIOTEKA

Wirtualna biblioteka książek o sztuce

Ponad 250 anglojęzycznych e-booków można bezpłatnie ściągnąć z Getty Publications Virtual Library!

Serie J. Paul Getty Museum, Getty Conservation Institute i Getty Research Institute to wybór gromadzonych od 45 lat najważniejszych pozycji z kolekcji biblioteki Research Institute, której zbiory obejmują ponad milion książek, czasopism, zdjęć studyjnych, katalogów aukcyjnych, a także rzadkich i unikalnych materiałów z historii sztuki, architektury i dziedzin pokrewnych.

Więcej na: Legalna Kultura

 • KOLEKCJA KWARTETÓW SMYCZKOWYCH

David M. Rubenstein Rare Book & Manuscript Library na Uniwersytecie Duke posiadają kolekcję około czterdziestu zdigitalizowanych kwartetów smyczkowych.
Materiały z tej kolekcji są dostępne do wykorzystania w badaniach, nauczaniu i prywatnych studiach. Teksty i zdjęcia z tej kolekcji nie mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych bez zgody Duke University.

 

 • E-BOOKI DO BEZPŁATNEGO POBRANIA

Historia Muzyki Polskiej to realizowany przez Narodowe Centrum Kultury projekt, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o muzyce polskiej i jej historii, a także wspieranie działań zachęcających do badań nad muzyką polską.

Projekt opiera się na cyklu wydawniczym Historia Muzyki Polskiej pod redakcją Stefana Sutkowskiego publikowanym w formie tradycyjnych, papierowych książek przez Sutkowski Edition Warsaw. Wszystkie tomy cyklu zostaną wydane w formie elektronicznej. Pierwsze tomy w formacie epub są już dostępne do bezpłatnego pobrania. Wkrótce do Internetu trafią pozostałe części serii. W przygotowaniu jest wydanie multimedialne na tablety, bogato ilustrowane przykładami muzycznymi.