Youth Opera Forum

The Youth Opera Forum is a student opera festival which accompanies the Bydgoszcz Opera Festival and serves as an interesting addition to the artistic offer of the Festival. Young artists have an opportunity to present their skills to the demanding festival audience. Opera performances are prepared by students from Poland and abroad. The idea behind organizing the Forum was first formed in the previous century, and was brought to life in 2008 by the Academy’s former Dean of the Faculty of Vocal Music and Drama, Marek Moździerz. Owing to the creation of this opera festival, young artists have been given a chance to further perfect their skills and create their individual performing styles right at the start of their professional career. Moreover, the Forum has become a perfect chance for artists from different music circles, both from Poland and abroad, to get to know one another. In addition to that, the Forum has proved to be a highly attractive artistic event for the Bydgoszcz public.

Szeroka oferta Międzynarodowego Operowego Forum Młodych umożliwia i sprzyja wymianie doświadczeń i poglądów zarówno na gruncie artystycznym jak i naukowym. Przez wzgląd na bogactwo programowe śmiało można powiedzieć, że festiwal jest imprezą unikatową. Na przestrzeni lat stał się on kulturalną wizytówką regionu, wypracował i utwierdził swoje miejsce w środowisku akademickim oraz zdobywa coraz liczniejszą grupę entuzjastów

W ramach Forum odbywa się: Sesja naukowa – „Teatr operowy – tradycja, teraźniejszość, przyszłość”, Mistrzowski Kurs Wokalnym, zakończony Międzynarodowym Wieczorem Operowym, w którym występują studenci z uczelni polskich i zagranicznych. Gościliśmy studentów z Niemiec (Marie-Sande Papenmeyer), z USA (Tina Marie Herbert), z Korei Pd. (Yohan Kim), z Szanghaju (Yajie Zhang), z Armenii (Hasmik Sahakyan), z Francji (Jean-Christophe), Czech (Linda Mellenova), Słowacji (Dominika Veyberova). Wszystkie komponenty Festiwalu powodują , że jest on atrakcyjny, zarówno dla studentów jak i amatorów sztuki wokalnej.  Widząc duże zainteresowanie Festiwalem, organizatorzy zaczęli zapraszać do współpracy również uczelnie spoza Polski. Gośćmi były już zespoły m.in. z Czech, Ostravska Univerzita w Ostrawie – Paul Burkhard – Fajerwerk i Bohuslav Martinu – Veserohla na moste i Hlas lesa; ze Słowacji, Wyższa Szkoła Sztuk Scenicznych w Bratysławie – Leoš Janáček – Przygody Lisiczki Chytruski, Akademia Sztuk w Bańskiej Bystrzycy – Vojtech Didi – Matka Niobe; Ukrainy, Państwowa Akademia Muzyczna im. M. Łysenki – G. B. Pergolesi – La serva padrona i Włoch – Conservatorio di Misica G. Martucci w Salerno, G. B. Pegolesi – Livietta e tracollo.

Największym atutem Forum jest nawiązanie współpracy z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie spektakle studenckie wystawiane są w profesjonalnych warunkach. Studenci korzystają w pełni z zaplecza opery, na które składa się miedzy innymi: garderoba i charakteryzatornia. Poznanie tajników profesji już podczas studiów wyraźnie pomaga w przyszłej pracy zawodowej, na co szczególną uwagę zwracają wszyscy uczestnicy projektu. Jednogłośnie podkreślają oni, że ten rodzaj nabytego doświadczenia jest nieoceniony.

Zauważono ponadto, że wokaliści z różnych ośrodków akademickich nie mają w toku kształcenia zbyt wielu możliwości do wzajemnej obserwacji swoich poczynań wokalno-aktorskich. Zatem celami, które przyświecały powstaniu festiwalu, było umożliwienie młodym adeptom sztuki wokalnej zaprezentowania swoich umiejętności poza ich Alma Mater oraz możliwość podpatrywania i uczenia się od innych.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku z inicjatywy ówczesnych władz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dostrzeżono wówczas, iż młodzieży po ukończeniu studiów, brakuje doświadczenia scenicznego zdobywanego w innych salach koncertowych niż te w macierzystych uczelniach. Zawód muzyka nie ogranicza się bowiem do występowania w ciągle tych samych miejscach oraz przed tą samą publicznością. Umiejętności adaptowania się do nowego otoczenia i odmiennych warunków akustycznych okazują się mieć niebagatelne znaczenie w momencie podjęcia przez absolwenta pracy zawodowej.